Introwertyk i Ekstrawertyk | Jak Rozwijać w Sobie Cechy Obu Typów Osobowości
Dzisiaj klasyczny temat – introwertycy i ekstrawertycy. Myślę, że to jest najbardziej podstawowa wiedza jaką każdy powinien mieć o sobie jeżeli zależy mu na pracy nad sobą, najlepszym wykorzystywaniu swoich mocnych stron i przekraczaniu swoich ograniczeń. Dlatego dzisiaj chcę zacząć od definicji introwertyka i ekstrawertyka, opowiem o głównych różnicach pomiędzy tymi dwoma typami osobowości, trochę o ich silnych stronach i słabościach, o tym dlaczego dobrze umieć przesuwać się na tej skali w jedną albo w drugą stronę w zależności od tego czego potrzebujesz i jak to robić.
Typy osobowości
Myślę, że to jest dobrze znany temat wielu osobom, ale myślę też, że przez swoją niewinną oczywistość ciężko jest uchwycić prawdziwe znaczenie tego rozróżnienia i tego jak to po której stronie tego spektrum jesteś wpływa na całe Twoje życie i kierunek Twojego rozwoju. Jestem pewna, że wiele razy słyszałeś o introwertykach i ekstrawertykach, pewnie nawet wiesz, który typ osobowości jest Ci bliższy albo próbowałeś to stwierdzić. Jeżeli nie, ułatwię Ci sprawę i powiem, że jesteś i ekstrawertykiem i introwertykiem, klucz tkwi w proporcjach. Nie ma 100% introwertyków albo ekstrawertyków, wszyscy jesteśmy mieszanką tych typów osobowości w różnych proporcjach. Carl Jung, który stworzył teorię typów osobowości pisał, ze gdyby istniał 100% introwertyk albo 100% ekstrawertyk natychmiast wylądowałby w szpitalu psychiatrycznym, bo to byłoby po prostu zbyt ekstremalne dla otoczenia. W praktyce mamy dostęp do obu typów osobowości, ale mamy też swoje podstawowe ustawienie, które zbliża nas bardziej do jednej strony skali albo do drugiej strony skali. To ustawienie jest dość stabilne, introwertyzm albo ekstrawertyzm to jest nasza w miarę stabilna cecha, ale to wcale nie znaczy, że nie możemy przekraczać granic tego ustawienia i zachowywać się w mało typowy dla siebie sposób pod warunkiem, że nauczymy się przekraczać własne granice. Ale zanim to najpierw potrzebujemy precyzyjnie określić do którego typu osobowości jest nam bliżej żeby dokładnie wiedzieć jak to robić. Jeżeli chcesz funkcjonować dobrze na wielu polach właśnie to będzie Ci potrzebne – wiedza na swój temat i zdolność możliwie jak najszerszego korzystania z możliwości jakie dają obie opcje. Dlaczego to jest ważne? Dlatego, że Twój typ osobowości ma ogromny wpływ na Twoje życie – od rodzaju pracy jaką wybierzesz i tego jak będziesz się w niej czuł, tego jaka będzie Twoja relacja z partnerem, to wpływa też na Twoje życie towarzyskie, strukturę wartości, sposób spędzania wolnego czasu, słabe strony, silne strony, Twoje cele, aktywności które będziesz lubił albo nie, sposób w jaki postrzegasz wydarzenia w swoim życiu i jak na nie reagujesz a finalnie na to jakie rezultaty będziesz osiągał w życiu i w pracy. Ciężko jest żyć i pracować w całkowitej opozycji do swojego typu osobowości, to kosztuje bardzo dużo energii i nie będzie dla Ciebie dobre w dłuższej perspektywie czasu myślę, że nawet nie będzie to do końca możliwe. Właśnie dlatego precyzyjna wiedza na temat tego co jest ważne dla każdego z tych typów osobowości, zrozumienie tego jak funkcjonują, jak korzystać z ich mocnych stron i jednocześnie uzyskać dostęp do silnych stron typu do którego teoretycznie jest Ci dalej bez poświęcania tego kim się czujesz ma krytyczne znaczenie nie tylko dla Twoich rezultatów, ale też dobrego samopoczucia. Co to wszystko znaczy w praktyce, jak te typy się różnią?
Introwertyk vs. ekstrawertyk
Chcę żeby było jasne, że to o czym teraz będę mówiła będzie pełne uogólnień – to z którymi cechami będziesz się identyfikował albo nie zależy od tego gdzie jesteś na skali introwertyk – ekstrawertyk.
Zacznę od opisu introwertyka. Podstawową cechą introwertyka jest to, że żyje głównie w swoim wewnętrznym świecie, dla niego tam jest rzeczywistość, reszta jest jakby trochę mniej ważna. Jeżeli jesteś introwertykiem nie mówisz pewnie za wiele, lubisz za to słuchać, obserwować, nie przepadasz za hałaśliwymi miejscami, uwielbiasz świat myśli, uczuć, marzeń, skupiony jesteś bardziej na wewnętrznym doświadczeniu niż na zewnętrznym świecie. W ogóle masz bardzo bogate życie wewnętrzne, ciągle coś analizujesz, bawisz się jakimiś ideami, marzysz i myślisz. Konsekwencją tego jest to, że jesteś lekko zdystansowany do tego, co się dzieje na zewnątrz. Ciebie bardziej od samej sytuacji, rozmowy czy wydarzenia interesuje ich znaczenie czyli w wydarzeniach doszukujesz się sensu. Z natury jesteś bardziej wrażliwy na wszelką stymulację zewnętrzną dlatego z powodu swojej wrażliwości i receptywności nie potrzebujesz wiele żeby poczuć się przytłoczony sytuacją. Dlatego właśnie introwertyk woli spokojniejsze otoczenie – zamiast wielkiej imprezy na której ciągle coś się dzieje, jest głośno i intensywnie. Woli zostać w domu, posiedzieć na kanapie i poczytać książkę przy gorącej herbacie. Przebywanie z ludźmi, dużo interakcji, duża hałasu sprawia, że po jakimś czasie introwertyk ma ochotę odpocząć, takie otoczenie wyczerpuje jego energię, bo powoduje, że jest zmuszony częściej wychodzić ze swojego świata wewnętrznego czyli ze swojej rzeczywistości i zwracać się w stronę świata zewnętrznego. To dotyczy właściwie każdej sfery życia – w pracy na przykład introwertyk woli działać sam zamiast pracować w grupie i w ogóle woli mieć wydzieloną przestrzeń na pracę, źle czuję się w biurach typu open space. Na imprezie będzie raczej z dystansu obserwował ludzi i środek sali nie mówiąc za wiele chyba, że znajdzie odpowiedniego partnera do głębokiej rozmowy i z nim będzie mógł się zaszyć w spokojniejszym miejscu i porozmawiać. Przez to jak introwertyk funkcjonuje może zostać czasami uznany za kogoś kto nie lubi ludzi, jest nieśmiały albo słaby, ale taka ocena wynika z niezrozumienia tego jak funkcjonuje introwertyk.
Zaczynając od pierwszego mitu na temat introwertyków, który dotyczy tego, że introwertycy nie lubią ludzi. Przeważnie jest odwrotnie, ale kluczowa dla introwertyka jest głębia relacji dlatego w zupełności wystarcza mu kilka najbliższych osób ze względu na wysoką jakość relacji, która go z nimi łączy. Uwielbia przebywać wśród najbliższych przyjaciół, ale nawet od nich potrzebuje czasem odpoczynku żeby odzyskać energię i otrząsnąć się z podwyższonego poziomu stymulacji. Pewnie są introwertycy, którzy nie lubią ludzi, ale przeważnie ich podejście ma mniej wspólnego z lubieniem albo nielubieniem raczej chodzi o to że mają inne podejście do relacji i potrzeby w relacji. Głębokie relacje dla introwertyka łączą się z głębokimi rozmowami, introwertyk nie przepada za small talkiem, nudzi go to, męczy i nie widzi w tym większego sensu. Lubi za to porozmawiać na istotne, głębokie tematy, które dokarmiają jego świat wewnętrzny nowymi ideami, przemyśleniami a to napełnia go energią. A propos przemyśleń, introwertyk ma ich całą masę, ale nie mówi natychmiast tego, co pojawia mu się w myślach. Zanim coś powie przemyśli to dość gruntownie i będzie mu zależało na wyrażeniu się bardzo precyzyjnie tak żeby druga strona go zrozumiała i żeby to co ma do powiedzenia dokładnie oddawało sens tego co ma na myśli. Jeżeli to nie jest możliwe albo nie ma na to przestrzeni introwertyk nie za bardzo widzi sens mówienia czegokolwiek.
Kolejny mit na temat introwertyków to to, że introwertyk to znaczy ktoś nieśmiały. Nieśmiałość jest ucieczką przed dezaprobatą, ale kiedy introwertyk znika to raczej chodzi o przytłaczające dla niego środowisko, co nie znaczy, że nie ma nieśmiałych introwertyków bo oczywiście są. Ale introwertyzm i nieśmiałość to nie są synonimy.
Kolejny mit to to, że introwertycy są słabi i przewrażliwieni. Introwertyk może być tak postrzegany bo mało się przepycha łokciami, nie okupuje sobą zbyt dużej przestrzeni, ale jego sposób myślenia może bardzo zaskoczyć głębią i siłą. Introwertyk kiedy widzi realną potrzebę zajęcia się czymś, co jest dla niego ważne potrafi wygenerować niesamowite pokłady wytrwałości i być taką cichą, nieustępliwą siłą, trochę jak kropla drążąca skałę. Przykład – Mahatma Gandhi, człowiek bardzo nieśmiały, zamknięty w sobie, ale przy użyciu swoich introwertycznych narzędzi był w stanie wyzwolić Indie spod okupacji brytyjskiej nie strzelając do nich, zrobił to tylko przez swój niezłomny, bierny opór.
Teraz czas na ekstrawertyka. Ekstrawertyk jest człowiekiem czynu, praktyczny, otwarty na innych, towarzyski. Ekstrawertyk żyje bardziej światem zewnętrznym niż w swoim świecie wewnętrznym, co oczywiście nie znaczy, że go nie ma. Ekstrawertyk lubi być w centrum uwagi, uwielbia ludzi, nie przeszkadza mu rozmowa na każdy, nawet najbardziej błahy temat, nie za bardzo przejmuje się jakimś głębszym przekazem, po prostu znajduje radość w samym angażowaniu ludzi w rozmowę. Ekstrawertyk idzie na żywioł, jest w pełni obecny w sytuacji w której akurat się znajduje, wchodzi w nią jak nóż w masło, całym sobą zamiast analizowania tego, co się dzieje dookoła. Ekstrawertyk odzyskuje energię w czasie kontaktu z ludźmi. Najlepiej czuje się kiedy ciągle coś się dzieje, uwielbia środowisko pełne stymulacji, bo nie jest taki wrażliwy na przeciążenie bodźcami zewnętrznymi jak introwertyk. Właśnie te bodźce zewnętrzne dodają mu energii dlatego świetnie znosi głośne otoczenie, pracę w zespole – to sprawia, że czuje, że żyje. Ekstrawertyk nie ma problemu z mówieniem tego co myśli, jest asertywny, dominujący. To jest osoba, która na przyjęciu stoi na środku sali, dużo mówi, jest duszą towarzystwa. To też się przekłada na pracę – kiedy ekstrawertyk przychodzi do biura zagaduje każdego, szuka kontaktu, chodzi od biurka do biurka, od osoby do osoby, lubi ciągły kontakt z ludźmi dlatego open space dla niego zawsze super. Ilość kontaktów u ekstrawertyka nie zawsze przekłada się na jakość, dla ekstrawertyka liczy się bardziej sam fakt kontaktu. Ekstrawertyk lubi mieć dużo aktywności, lubi działać, jest bardzo nastawiony na cel i często to lekkie podejście do relacji pomaga mu w osiąganiu jego celów. Ekstrawertyk podejmuje szybko decyzje nie myśli za wiele, po prostu działa w stronę wybranego celu, który chce osiągnąć jak najszybciej. To go nakręca emocjonalnie i wtedy jest w stanie podejmować duże ryzyko żeby swój cel zrealizować. Ekstrawertycy w ogóle lubią ryzyko i są impulsywni, czasem najpierw robią, potem myślą. Nawet jeżeli miałoby to ich doprowadzić do błędu uważają, że warto ryzykować ze względu na nagrodę jaką jest osiągnięcie celu i bywa, że tylko to się dla ekstrawertyka liczy – końcowy rezultat.
Przez to ekstrawertyk może być postrzegany jako osoba, która dąży do celu po trupach albo jest lekkomyślna. Ale nie jest tak do końca, ekstrawertyk po prostu jest wrażliwy na nagrodę i w taki sposób funkcjonuje, dla niego ważne jest osiągnięcie celu. Nie powiedziałabym, że za wszelką cenę raczej chodzi o to, że to jest dla niego priorytet.
Przez to, że ekstrawertyk lubi ryzyko i podejmuje decyzje szybko może być uznany za lekkomyślnego. W rzeczywistości raczej spieszy mu się do celu i czasem takie postępowanie jest bardzo korzystne a czasem nie. Tak samo jak w przypadku rozważania wszystkiego szczegółowo przez introwertyka – czasem to jest potrzebne a czasem hamujące. W praktyce każdą mocną stronę można zamienić w słabość jeżeli jest wyrażona w skrajnej formie, ale tak jak mówiłam wcześniej jesteśmy mieszanką obu typów osobowości i żeby wychodzić zwycięsko z bardzo różnych sytuacji życiowych potrzebujemy silnych stron obu typów. Jakie są silne i słabe strony każdego z tych typów osobowości?
Siła i słabość introwertyka
Zacznę od silnych stron introwertyka. Introwertyk przez swoje skupienie na świecie wewnętrznym, na myśleniu i szczegółowym analizowaniu jest świetny przy podejmowaniu skomplikowanych decyzji, ale przez cały ten proces robi to dość powoli. Rozważa jedną rzecz z kilku, kilkunastu perspektyw, zabiera mu to czas, ale też minimalizuje ryzyko błędu. Nie ma w tym impulsywności dlatego introwertyk może zidentyfikować słabe punkty i je wyeliminować. Nie jest tak wrażliwy na nagrodę, bardziej przejmuje się całym procesem nie tylko dojściem do celu. Dlatego nie ma tutaj tej trudnej do zatrzymania fali ekscytacji na myśl o efekcie, która może prowadzić do błędów w procesie. Generalnie introwertycy są bardzo dobrzy w regulowaniu swoich emocji, nie ulegają im natychmiast, raczej rozważają taką możliwość. Są też zwykle bardzo empatyczni, potrafią słuchać. Introwertyk lubi mieć dobry plan na dotarcie do swoich celów i kiedy tylko zidentyfikuje, co jest dla niego w tym celu ważnego potrafi być bardzo zdyscyplinowany i wytrwały w działaniu, jeżeli już się za nie zabiera. Introwertyk myśli bardzo głęboko i wielotorowo z powodu dobrych umiejętności obserwacji, ale rzadko się tym dzieli. Dowiesz się o jego wnioskach kiedy zdecyduje się tym z Tobą podzielić a do tego potrzebuje odpowiednich warunków.
Jakie introwertyk ma słabości? Introwertyk miewa problemy z sytuacjami społecznymi, raczej się z nich wycofuje. Wolno podejmuje decyzje, dużo się waha z powodu tego, że stara się rozważyć jedną rzecz z 30 perspektyw. To może opóźniać działanie albo kompletnie je paraliżować. Myślę, że największą słabością introwertyka może być brak siły przebicia w ekstrawertycznym świecie i brak działania z powodu nadmiernego zatopienia w tych rozważaniach. Ale introwertyk ma też wiele temu światu do zaoferowania w związku ze swoimi wnikliwymi obserwacjami i analizami. Mimo to sam nie jest do końca przekonany na temat słuszności swojego poglądu nawet jeżeli już go wybierze właśnie dlatego, że jest świadomy 29 innych a to powoduje, że często po prostu wybiera milczenie i tracą na tym wszyscy z nim na czele. Nawet kiedy już zdecyduje się coś powiedzieć bywa ignorowany szczególnie na tle pewnych siebie i wyraźnie widocznych ekstrawertyków. Introwertyk wydaje się nie ufać sobie tak bezkrytycznie i nie wierzyć sobie tak bardzo jak ekstrawertyk dlatego nie zawsze prezentuje swoje stanowisko z przekonaniem. Mając to wszystko w głowie żyjąc głównie w świecie wewnętrznym introwertyk często doświadcza konfliktów wewnętrznych, co jeszcze bardziej zamyka go w jego świecie wewnętrznym. Tą niewiarę w siebie introwertyka może też napędzać otoczenie, które raczej podkreśla wartość cech ekstrawertycznych i często introwertycy oceniają się bardzo surowo na tle ekstrawertyków. Często próbują wchodzić w rolę ekstrawertyka wbrew sobie żeby móc się jakkolwiek pokazać, przebić, ale traci na tym ich samopoczucie i pogłębia się wrażenie, że z prawdziwymi nimi coś jest z nimi nie tak. Kiedy w rzeczywistości nic nie jest nie tak po prostu nie potrafią się nagle zamienić w ekstrawertyka. Mogą przez jakiś czas funkcjonować jak ekstrawertyk, ale po takim dniu korzystania ze swoich pokładów ekstrawertyzmu czują się wyczerpani i potrzebują dużo odpoczywać, bo po prostu nie są sobą kiedy próbują zmuszać się do bycia takimi samymi jak ekstrawertycy.
Siła i słabość ekstrawertyka
Jakie silne strony ma ekstrawertyk? Ekstrawertyk jest świetny w podejmowaniu szybkich decyzji i w działaniu. Kiedy ma coś do zrobienia nie waha się zabiera się za to natychmiast. Jest bardzo asertywny, zdecydowany, dobrze sprawdza się w warunkach w których liczy się szybkość decyzji, odrobina szaleństwa i ryzyka. Ekstrawertyk jest bardzo towarzyski w związku z tym ma wielu ludzi wokół siebie, wielu znajomych z którymi uwielbia spędzać czas, bo to doładowuje go energią. Jest świetny w spontanicznych relacjach z ludźmi, podchodzi do nich lekko, swobodnie prowadzi rozmowę. Tak samo jak szybko angażuje się w rozmowę i relacje tak samo szybko angażuje się w pracę, różne aktywności i poznawanie ludzi. Ekstrawertyk jest też świetny w pracy pod presją czasu i kiedy nie wszystkie informacje, które są potrzebne akurat są dostępne. Po prostu zmierza w stronę celu i na tym głównie się skupia. Nie myśli nadmiernie nad sytuacją, uczestniczy w niej i po prostu działa. Nie hamują go szczegóły, płynie z prądem. Myślę, że najważniejszą silną stroną ekstrawertyka jest otwartość i pewność. Ekstrawertyk nawet kiedy nie jest do końca pewien tego co robi, wydaje się pewny, co daje mu przewagę w forsowaniu swoich własnych pomysłów i sposobu działania na polu prywatnym i w pracy. Ekstrawertyk chętnie dzieli się swoimi pomysłami i jest bardzo optymistycznie nastawiony co do szans ich realizacji i potrafi zarazić swoim entuzjazmem.
Jakie ekstrawertyk ma słabości ? Ekstrawertyk mało planuje, mało myśli na temat tego co ma do zrobienia on po prostu robi, co naraża go na masę błędów i bywa, że wcale te błędy nie są małe. Ekstrawertyk jest tak nastawiony na cel i nagrodę, że kiedy ma ją przed oczami puszczają mu wszystkie hamulce. Może wtedy przesadnie ryzykować żeby jak najszybciej dotrzeć do celu ostatecznego cokolwiek to jest. Z tego powodu i z powodu łatwego angażowania się w różne działania może inwestować swój czas w rzeczy nie są do końca przemyślane, które tak naprawdę nie są dla niego istotne, ale rzeczy które przyniosą mu dużo ekscytacji i szybką nagrodę. Im ekstrawertyk bliżej nagrody tym mu trudniej zarządzać ryzykiem i konkretnie zastanowić się nad celowymi działaniami. Ekstrawertyk jest impulsywny i bywa, że za bardzo optymistyczny w swoich działaniach. Nie lubi być sam, czerpie energię z relacji, brak ludzi przez dłuższy czas go unieszczęśliwia czyli w pewnym sensie jest od nich zależny. Ma trudność w widzeniu sygnałów alarmowych połączonych ze swoim działaniem i w dodatku bywa, że ignoruje introwertyka, który na te sygnały zwraca uwagę. Ekstrawertyk w takiej sytuacji nie chce dopuścić do głosu wątpliwości, postrzega introwertyka jako tego pesymistycznego, negatywnie nastawionego i wszędzie widzącego tylko problemy człowieka nawet jeżeli chodzi tylko o odrobinę krytycznego myślenia i planowania wpasowanych w optymistyczne podejście ekstrawertyka.
Rozwój cech obu typów osobowości
Myślę, że wyraźnie widać jak te dwa typy się uzupełniają i jak nawzajem bardzo potrzebują. Idealnie byłoby gdybyś był w stanie połączyć silne strony i zniwelować słabości równoważąc w sobie samym oba typy. Generalnie żyjemy w świecie w którym premiowane są wartości ekstrawertyczne a nawet są traktowane jako pewna norma a nie tylko jako jedno z możliwych podejść do życia. Ekstrawertyzm ze swoją otwartością, towarzyskością i pewnością siebie stał się pożądanym typem osobowości, ale prawda jest taka, że nie bez powodu mniej więcej 50% osób to introwertycy a drugie 50% to ekstrawertycy. Nie uważam żebyśmy wszyscy musieli nagle zamienić się w ekstrawertyków bez względu na to jakie wartości społeczeństwo uważa za dobre. Energia ekstrawertyków jest bardzo uwodzicielska, ale potrzebujemy w tym odrobiny szacunku do cichej mądrości, planowania, przewidywania introwertyków a nie tylko skupiania się na szybkich decyzjach, działaniach i ogólnej ekscytacji. Oba typy są nam potrzebne i na balansie pomiędzy nimi skorzystają wszyscy włączając w to Ciebie i Twój rozwój. To czego potrzebujesz to dostęp do silnych stron każdego typu osobowości z jednoczesnym honorowaniem swojego domyślnego ustawienia. Nie sądzę że introwertycy powinni zamieniać się w ekstrawertyków i odwrotnie. Bardziej korzystne będzie zrozumienie jak każdy z tych typów osobowości działa i zbudowanie umiejętności płynnego przechodzenia pomiędzy jednym typem a drugim. Czyli jeżeli jesteś ekstrawertykiem potrzebujesz mieć możliwość wejścia na jakiś czas w tryb introwertyka kiedy potrzebujesz na przykład podjąć skomplikowaną decyzję, stworzyć plan działania z uwzględnieniem zagrożeń który najlepiej i najszybciej umożliwi Ci osiągnięcie celu na którym tak bardzo Ci zależy. Dla introwertyka z kolei korzystna jest możliwość wykorzystywania cech ekstrawertyka kiedy potrzebuje szybko podejmować decyzje, kiedy potrzebuje otwartości na innych, odwagi przy prezentowaniu swoich pomysłów i działaniu niekoniecznie poprzedzonym za każdym razem rozważaniem 30 opcji. I niezależnie od tego kim jesteś ekstrawertykiem czy introwertykiem jesteś w stanie to zrobić, jesteś w stanie postępować wbrew swojemu dominującemu typowi osobowości nie tylko wtedy kiedy sytuacja tego wymaga, ale też wtedy kiedy tego chcesz. Możesz nauczyć się włączać do akcji swoją część introwertyczną albo ekstrawertyczną. I wcale najlepszym sposobem na to nie jest zamienienie się w kogoś innego a raczej jak najczęstsze bycie sobą, bo to da Ci energię do przekraczania Twoich domyślnych ustawień w miarę często. Dla obu stron to będzie wymagało innej strategii rozwoju. Ta strategia jak to rozwój będzie stawiała obie strony w mało komfortowych dla nich sytuacjach.
Dla introwertyka to będzie częstsze wychodzenie do ludzi i ze swojego świata wewnętrznego na zewnątrz, wtapianie się w sytuację bez doszukiwania się w niej różnych znaczeń, bycie bardziej spontanicznym przez to, podejmowanie szybszych decyzji czasem, nauka tego. Jednocześnie robiąc te wszystkie rzeczy które pielęgnują ekstrawertyka w introwertyku, introwertyk powinien mieć świadomość, że potem trzeba odpocząć i odzyskać energię na jego naturalny sposób czyli w samotności w spokojnym środowisku. Dla ekstrawertyka z kolei ważne będzie złapanie kontaktu z jego światem wewnętrznym, co oznacza przebywanie częściej w samotności, danie sobie więcej czasu na zastanowienie się czy rzeczywiście chce się angażować w dane działanie, skupienie się częściej na procesie a nie tylko na gonieniu za celem. I tutaj znów świadomość, że po okresie samotności, która wyczerpuje ekstrawertyka powinien się doładować w towarzystwie z ludźmi. W życiu potrzebujemy i tego i tego, będziesz potrzebował pełnego zakresu zachowań i możliwości obu stron żeby osiągać najlepsze rezultaty i dobrze się czuć. To też pokazuje, że rozwój to wcale nie jest to samo dla każdego w kontekście środków, bo tutaj cel jest podobny, chodzi o bycie możliwie elastycznym, wszechstronnym i radzącym sobie w każdej sytuacji nie tylko dobrze, ale naprawdę świetnie, ale osiąga się to za pomocą rozwijania zupełnie innych cech.
Co tak naprawdę to znaczy, co jest w centrum tego o czym dzisiaj mówię, co tu jest sednem? Sprawa jest dość prosta – działanie bez myślenia prowadzi donikąd tak samo jak myślenie bez konkretnego działania. I myślę, że to jest tu najważniejsza rzecz. Żeby skutecznie łączyć w swoim życiu obie rzeczy. Właśnie dlatego dobrze jest mieć szeroki wybór z wachlarza zachowań i strategii obu typów osobowości, nie po to żeby być akceptowanym albo żeby być fajnym, ale po to żeby móc podejmować sensowne, zaplanowane działanie z możliwością przejścia w tryb spontaniczny i połączenie tego z szacunkiem do tego kim jesteś.
Być może już wiesz do której części skali jest Ci bliżej przez większość czasu, ale jeżeli chcesz się dowiedzieć na swój temat więcej zrób sobie test Myers-Briggs tak zwany MBTI. Możesz go zrobić za darmo online. To świetny test bazujący na pracy Junga dotyczącej typów osobowości. Dowiesz się z niego nie tylko gdzie jesteś na skali introwersji i ekstrawersji, jest tam dużo więcej informacji. Jak masz ochotę napisz w komentarzu, jaki jest wynik testu, jestem ciekawa kto mnie słucha.
MAGDA ADAMCZYK
23 Comments
Wyszło mi z testu: DZIAŁACZ” (ENFP-T). Cóż mogę powiedzieć: tak to cała ja 🙂 No, prawie cała.
Pozdrawiam serdecznie
Armineczka
PS Pani Magdo, słucham z przyjemnością, co tydzień i często wracam to tych części, których potrzebuję, żeby utrwalić w sobie pewne zmiany . Dziękuję .
Protagonista
Bardzo ciekawy i interesujący wykład
MOIM TYPEM OSOBOWOŚCI JEST:
“RZECZNIK” (INFJ-A)
Pasuje w ok. 95 %
Jak zawsze trzymasz poziom. Świetny wykład.
Myślę, że taką wiedzę powinniśmy otrzymywać w szkole. Wiedza na temat osobowości to podstawa do zrozumienia innych ludzi no i oczywiście siebie.
Ponieważ zawsze byłem introwertykiem z przebłyskami ekstrawertyzmu, dopóki nie poznałem typów osobowości, po pierwsze wydawało mi się że jestem „gorszy” od ekstrawertyków, a po drugie w wielu przypadkach żałowałem, że nie mam pozwolenia na broń bo z wieloma ekstrawertykami byłby to jedyny argument do rozmowy.
W pewnym momencie odkryłem książkę „Osobowość plus” F. Littauer, która uporządkowała moje spojrzenie na ekstrawertyków no i na innych introwertyków też. Po tej książce dowiedziałem się, że nie jest ze mną tak źle, a i z tymi ekstrawertykami też nie jest najgorzej 🙂 To było ponad 20 lat temu i uważam, że dzięki tej książce mam udany związek z najwspanialszą ekstrawertyczką na świecie, rozumie moją ekstrawertyczną jedną córkę i introwertyczną drugą córkę. Zarządzam ludźmi i jestem w stanie zrozumieć dlaczego ekstrawertyk musi się z rana wygadać z 10 osobami, ale decyzje podejmuje od razu w locie, a introwertyk rewelacyjnie pracuje nad projektami wymagającymi dużego skupienia . To oczywiście tak w ogromnym skrócie. Nauczyłem się też walczyć ze słabymi cechami introwertyka, choć łatwo nie było.
Twój filmik to kwintesencja informacji o osobowościach, a zarazem wstęp do wiedzy o nich.
ja slucham 🙂
.. I zaraz szukam MBTI..
Czy to możliwe, że ja jestem 50 / 50? Trudno jest mi wskazać, że np. jestem bardziej introwertykiem, bo np. bardzo dużo myślę, zależy mi na jakości relacji, nie lubię powierzchownych znajomości, ale jednocześnie jestem gadułą i bardzo lubię towarzystwo ludzi, lubię czerpać od nich energię. Lubię działać według planów, mieć strategię, ale decyzję podejmuję szybko, zdecydowanie. Dużo za to „filozofuję” na temat życie, świata i to jest silniejsze ode mnie, choć często z chęcią bym tę cechę wyłączyła, bo zwyczajnie jest męcząca.
No, więc według testu mój typ to – Rzecznik :-).
Hej Magda, jak co tydzień świetny opracowany temat. Dziękuję i gratulacje ??Ja mam bardziej typ introwertyczny. Od dziecka miałam fantazje, każdy temat, problem analizowany jest u mnie na 30 sposobów, błache rozmowy zawsze wydawały mi się bezsensowna strata czasu. Po co to ci moi znajomi robią.?zastanawialam się. Ale jak zauważyłam że to ja za bardzo jestem w swoim świecie i zaczęłam nad sobą pracować, wpadłam w stres. Walka ze strachem i przekraczanie własnych granic jest nie łatwą drogą a napewno jest długą. Mam teraz ponad 40 lat i wreszcie mogę powiedzieć że mi się trochę udało. Człowiek wtedy czuje wolność i swoją siłę.
Serdecznie pozdrawiam Anita R.
Wykład bardzo interesujący, Przeczytałam książkę p.Dudka o psychologii Junga i tam był ten temat dość dokładnie omówiony. Oczywiście jako niezorganizowany ekstrawertyk mimo ważnych zadań, zrobiłam ten test , ale wynik mnie nie przekonuje. Otrzymałam wynik Działacz.
To na pewno nie ja. I teraz albo test jest zły ( raczej nie), albo ja odpowiadałam na pytania źle – raczej tak. Czyli nie jestem w stanie oddzielić tego jaka chciałabym być od tego jaka jestem, czyli może jednak z testem jest coś nie tak…
Na pewne pytania nie umiem odpowiedzieć bo mimo skończonej 50-tki nie bywam w sytuacjach tam przedstawionych.
Pozdrawiam HN
Czesc Magda,
Jestem typem ISTP- wiec obserwatorem. Nie czesto zdarza mi sie cos komentowac lub udzielać na forach, jednak Twoje prestacje zasługują na uznanie. Rzadko zdarza mi sie słuchać kogos, kto mówi tak madrze, płynnie i do rzeczy. Wyrazy wielkiego uznania -swietna robota.
Witaj, rozwiązałam test
https://www.16personalities.com/pl/osobowosc-enfj 🙂
Pozdrawiam
Magda
Hej
Uważam siebie za introwertyczke w 70 % i ten test to potwierdził:) Wyszło z niego 74% /umysł/;typ osobowości:obrońca.Dzięki,że wspomniałaś Magdo o tym teście.Bardzo lubię Twoje nagrania.Pozdrawiam A.W.
Zrobiłam test i wyszło mi, że jestem Pośrednikiem. Bardzo ciekawe i prawdziwe.
Pozdrawiam
Hej,
Dzięki za ten materiał, trochę mi się wszystko ułożyło w głowie. Po zrobieniu testu – Rzecznik. Ale raczej nie wydaje mi się, abym nadawała się do budowy ruchów społecznych 😉 Chociaż całe podsumowanie uważam za dość trafne. Dzięki za podsunięcie tego testu.
Pozdrawiam
Zrobiłam tesk kilka razy, starając sie wybierac troche inne odpowiedzi, mniej lub bardziej jednoznaczne. Za każdym razem wynik był taki sam – Przedsiębiorca, roznica była jedynie na poziomie identyfikacji- asertywny/czujny .
Pani Magdo, fantastyczne tematyczne filmiki, dające do myślenia i zastanowienia nad soba. Dziękuje
Jak zawsze to było bardzo dobre. Test zrobię Pozdrawiam serdecznie i oczywiście dziękuję za siebie i innych, którzy już to obejrzeli oraz tych, którzy to zrobią.
Bardzo dziekuje za to co pani robi i za to wszystko o czym pani mowi ,test zrobilem od razu i na 95% sie zgadza wyszlo id16 logik .Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam
Mi wyszło „rzecznik” (INFJ-A). Podoba mi się idea, że ten typ osobowości jest bardzo rzadki. :). „… ich prawdziwa pasją jest eliminacja problemów u źródeł…”. No dokładnie. 🙂 Mam lekka obsesję na tym punkcie. Wyniki testu w większości się zgadza.
TWOIM TYPEM OSOBOWOŚCI JEST:
“ARCHITEKT”
(INTJ-A)
Ekstrawertyk
UMYSŁ
Introwertyk
46%54%
itd…..
Architekt INTJ-T
Zgadza się tak bardzo, że aż przyjemnie mi się zrobiło
Introvert(41%) iNtuitive(12%) Thinking(1%) Perceiving(3%)
Because you appear to have marginal or no (1%) preference of Thinking over Feeling, marginal or no (3%) preference of Perceiving over Judging, characteristics of more than one personality type may apply to you:
INTP, INFP, INTJ and INFJ.
Mi wyszło INTJ (Strateg) i rzeczywiście prawie wszystko się pokrywa. Potwierdziłem tylko to co sam o sobie myślałem.